--> -->


Maraton olimpijski – Rio 2016

maraton

Olimpiada w Rio dobiega końca, jednak na ostatni dzień rywalizacji zaplanowana została jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie  konkurencji – maraton mężczyzn. Niewątpliwie będzie to jeden z najciekawszych biegów tego roku. Zdecydowanymi faworytami będą zapewne biegacze z Afryki z E. Kipchoge (Ken) na czele,  jak i obrońcą tytułu z Londynu S. Kiprotichem. Nam pozostaje trzymać kciuki i wspierać na trasie reprezentacje Polski, która wystąpi w składzie – Yared Schegumo, Henryk Szost i Artur Kozłowski. szost

 

Jako mieszkaniec Norwegii czekam także z niecierpliwością  na start Sondre Nordstad Moen, jest to młody chłopak urodzony w 1991 roku z dobrą życiówką w półmaratonie – 1.02.19, którą nabiegał w kwietniu tego roku w Nicei. Często spotykam go na trasach biegowych w okolicach mojego domu, zwłaszcza w jednym z niewielu płaskich miejsc w Oslo, gdzie można wykonać trening tempowy.

Ostatnia nadzieja białych

Moim czarnym koniem tej imprezy jest reprezentant USA – Galen Rupp, zawodnik Oregon project, podopieczny Alberto Salazara, specjalizujący się w średnich i długich dystansach. Jest on zwycięzcą amerykańskich kwalifikacji  maratońskich, które były rozgrywane w podobnych warunkach pogodowych jakie możemy spodziewać się już jutro w Rio. Jeśli wytrzyma tempo biegu do okolic 30 kilometra z prowadzącą grupką, jego szanse na zwycięstwo zdecydowanie wzrosną, ponieważ to on jest najszybszym biegaczem z calej stawki na krótszych dystansach (10 000m 26:44:36).

Galen

Weterani

Na starcie maratonu olimpijskiego stanie również dwóch weteranów tej dyscypliny – 42 letni Włoch Ruggero Pertile i reprezentant USA Meb Keflezighi, aż nie chce się wierzyć że w tym wieku można jeszcze rywalizować z najlepszymi. W Tokio za 4 lata będę miał dopiero 39, także biorę się ostro za trening 🙂

Pogoda

Niewątpliwie to pogoda i umiejętności biegania bez naganiaczy tempa, będą głównym sprawcą niespodzianek. Prognozy pogody na dzień maratonu niestety nie są korzystne dla biegaczy, przewidywalna temperatura to około 26 stopni . Dodać można do tego bardzo wysoką wilgotność, która tego dnia ma dochodzić nawet do 70%. Wielką rolę w biegu odegrają rożnego rodzaju nowinki techniczne, które pomagają w wychładzaniu organizmu podczas biegu jak i na samej rozgrzewce. Wielu zawodników przed startem założy na siebie kamizelki lodowe i coś w rodzaju hełmu. Wygląda to naprawdę zabawnie.

Trasa

Start i meta olimpijskiego maratonu zostanie zlokalizowana na Sambodromie. Będzie to trasa, którą biegły  kobiety w zeszłym tygodniu. Maratończycy pobiegną najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Rio. Przebiegną także przez historyczne centrum miasta i odcinkiem z widokiem na wybrzeże. Profil trasy nie jest szczególnie wymagający.

Maraton zaplanowany jest na godzinę 14.30. Mój harmonogram dnia jest prosty, z rana długie wybieganie i do obiadu maraton olimpijski na kanapie przed telewizorem.

Kto jest Waszym faworytem do złota ? Na co stać naszych reprezentantów ?