--> -->


SEVILLA październik 2018

Reales Alcazares Sevilla

📹 Film

🚌 Podróż

Z Cordoby wyjechaliśmy o 11:45 i po 14:00 byliśmy już w Sewilli. Tradycyjnie skorzystaliśmy z linii autobusowych Alsa.

🏠 Zakwaterowanie

Mieszkaliśmy w samym sercu starego miasta. W kamienicy Casa del Buen Viaje. Wszystkie meble i przedmioty były z przed wojny. Rzeźbione meble, komplety wypoczynkowe z kwiatową tapicerką, ciężkie zasłony z aksamitu na kalejdoskopowych  podłogach od kafli azulejo i wełnianych dywanów. W każdym kącie ogromne rośliny w glinianych donicach. Najpiękniejszą częścią domu było patio z trzema piętrami w górę. Z balustrad zwisały bluszcze, a do pokoi prowadziły niebieskie, rzeźbione drzwi. Jak to w wiekowych domach, nie można liczyć na nowoczesne wygody i super higieniczną przestrzeń. Duch czasu pozostawił po sobie ślad. Jak dla mnie, to nie szkodzi, ja czułam się jak u hiszpańskiej babci na wakacjach, bo dom prowadzi przesympatyczna starsza pani z wielkimi, mądrymi oczami.

✨ Atrakcje

1. Plac Hiszpański (Plaza España) –  zaprojektował go – jak się później okazało, słynny hiszpański projektant i autor naszej pamiątki z Sevilli! Kupiliśmy starą kaflę azulejo w galerii ze składem przeróżnych kafli z rozbiórek – Anibal González. Nasza azulejo jest z około 1929r. Plac powstał rok wcześniej w stylu neo mudejar z elementami art deco. Plac można zobaczyć m.in. w filmie „Gwiezdne wojny – atak klonów”. Położony jest w północno – wschodniej części jednego z najbardziej znanych parków Sewilli – Parku Marii Luizy

2. Park Marii Luizy (Parque de Maria Luiza) – najbardziej zielone miejsce na mapie tego miasta – to lubię! Za jego kształt odpowiedzialny jest znany francuski architekt krajobrazu Jean-Claude Nicolas Forestier. Park został przebudowany po tym jak księżniczka Maria Luiza przekazała go dla miasta w darze. Warto spędzić tam trochę czasu i nacieszyć się przepięknymi palmami i ogromnymi eukaliptusami na których przesiadują zielone, skrzeczące papużki.

3. Zamek Królewski Alcazar (Reales Alcazares) – Zamek do dzisiaj rezydowany na górnych piętrach przez rodzinę królewską i jest najdłużej funkcjonującą królewską rezydencją na świecie. Jest jednym z najważniejszych przykładów stylu mudejar. W 1987 r. został zapisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pomieszczenia zamku były wykorzystywane w kilku filmach, m.in. w „Grze o Tron”. Wokół zamku rozciągają się niemniej piękne ogrody. Na mnie największe wrażenie zrobił Dziedziniec Panien oraz ogrodowe aleje w kolorze ochry, upstrzone różowymi kwiatami, przecinające zielony gąszcz. Polecam przejrzeć sobie nasz film i zdjęcia z galerii na samym dole postu.

4. Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa maria de la Sede Sevilla) – gotycka katedra powstała na miejscu meczetu zbudowanego przez dynastię muzłumańską Almohadów.  Tutaj znajduje się m.in. grób Krzysztofa Kolumba.

5. Metropol Parasol w Sewilli (Setas de Sevilla) – projekt znanego niemieckiego architekta Jurgena Mayera zakończony w 2011r. Jest to największa na świecie drewniana konstrukcja. Oferuje spacer deptakiem na najwyższy punkt (hiszp. mirador) z cudnym widokiem na miasto. W swojej strukturze posiada podziemne muzeum architektoniczne Antiquarium z rzymskimi ruinami, a na parterze znajduje się targ Mercado de la Encarnacion.

🌱 Wegańskie restauracje

  1. Restaurante Fargo –  Głodni trafiamy do obsypanej wspaniałymi komentarzami Fargo. Ja zamówiłam danie o nazwie fresca (z kieliszkiem wina bagatela 20€). Michał zamówił ravioli oraz grillowane warzywa, które mu nawet smakowały. Ale moja fresca to była totalna farsa. Nawet sałatę mi zgrilowali na węgiel + quinoa, która okazała się kaszą jęczmienną prosto z lodówy – zimna i bez smaku. Ogarnął mnie smutek i złość. Miałam ochotę wstać i wyjść, ale Michał mnie opanował. Idąc do toalety, zobaczyłam obok otwartą, obrzydliwie brudną kuchnię. Przepoconych, harujących ludzi w totalnym chaosie… i zmywak, gdzie czarna kobieta w chuście na głowie i dresach, próbowała ogarnąć cały bajzel z wymowną miną „nie patrz tutaj”. Zrobiło mi się jeszcze gorzej. Domyślam, się że w dużych miastach jest wiele takich miejsc, które „golą klientów bez mydła”.
  2. Almazen Cafe – bardzo przyjemne miejsce z wegańskimi opcjami. Polecamy gorąco tapasy i desery.
  3. La Cosecha – sklep z wegańskimi produktami, w którym można kupić wszystko czego roślinna duża zapragnie.
  4. Amorino – lodziarnia z wegańskimi lodami laskowymi, czekoladowymi, kokosowymi i sorbety. Przepyszne i uroczo serwowane w formie róży.

👁 Galeria zdjęć

Reales Alcazares

Dziedziniec Panien (Patio de las Donatellas)

Reales AlcazaresReales AlcazaresReales Alcazares

Patio Lalek (Patio De Las Munecas

)Reales AlcazaresReales AlcazaresReales Alcazares

Salon Ambasadorów (Salon de Embajador)

Reales Alcazares

Galeria Karola V (Pabellon de Carlos V)

Reales AlcazaresReales Alcazares

Ogrody Alcazaru

Reales AlcazaresReales AlcazaresReales AlcazaresReales AlcazaresReales AlcazaresReales AlcazaresReales AlcazaresReales AlcazaresReales Alcazares

Metropol Parasol (Setas de Sevilla)

Metropol Parasol SevillaMetropol Parasol SevillaMetropol Parasol Sevilla

Plac Hiszpański (Plaza Espana)

Plaza EspanaPlaza Espana

Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa maria de la Sede Sevilla)

Katedra Najświętszej Marii Panny w SewilliKatedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Almazen cafe

Almazen cafeAlmazen cafeAlmazen cafe

Fargo Restaurante (czyli Farsa Restaurante:)

Fargo RestauranteFargo Restaurante

Mercado, czyli jeden z wielu targów w Sewilli

MercadoMercadoMercado