--> -->


Wegańskie pisanki

pisanki

„Potrzeba matką wynalazków”

Jedno z moich ulubionych tradycji Świąt Wielkanocnych to malowanie pisanek. Rano zamarzyły mi się kolorowe jajeczka i postanowiłam namoczyć kilka migdałów oraz daktyli. Po zmieleniu powstała masa, którą zafarbowałam naturalnymi barwnikami. Białe rozjaśniły się od zmielonego kokosa, zielone potraktowałam matchą, żółte to oczywiście zasługa kurkumy, a czerwone zrobiły się od soku z buraka, którego wycisnęłam wczoraj. Musicie przyznać, że wyszły naprawdę urocze.1

S K Ł A D N I K I

3/4 szklanki migdałów obranych ze skórki (jeśli nie macie czasu, to użyjcie nerkowców)

6 daktyli

4 łyżki zmielonego kokosa

1/2 łyżeczki matcha (jeśli nie macie możecie zmielić zieloną herbatę w młynku do kawy na proszek, lub użyć spiruliny, albo trawy pszenicznej)

1/4 łyżeczki kurkumy

kilka kropel soku z buraka

szczypta soli

 

P R Z E P I S

  1. Zalać przegotowaną wodą migdały oraz daktyle w osobnych szklankach. Odczekać 30 min. Następnie obrać migdały i dobrze wysuszyć (najlepiej w piecu przez kilka minut). W przypadku nerkowców zmielić je od razu.
  2. W tym czasie zmielić kokos i daktyle. Przełożyć daktyle do jednej miseczki, a kokos z orzechami wymieszać w drugiej. Następnie podzielić masę orzechowo-kokosową na 4 części i do trzech z nich dodać nasze barwniki. Dobrze wymieszać.
  3. Teraz do każdej z miseczek dodać po dwie łyżki masy daktylowej i ugnieść dobrze w palcach.
  4. Z powstałych mas formować jajeczka. Przechowywać w lodówce.

Z całego serca życzymy Wam dużo radosnych chwil na święta, pogody ducha i wewnętrznego spokoju. Pozdrawiamy Was ciepło.